Element ohně symbolizuje čas zrání a vyznačuje se horkem a jasem. V našem životě mu odpovídá mládí, duševní rozvoj, inspirace, zvědavost, zájmy a učení. Učení a duševní růst udržují oheň při životě. Pravá radost je radost z duševního rozvoje.
Přílišná duševní námaha (studium, práce na počítači, čtení a učení) může oslabovat element ohně, protože odčerpává srdeční šťávy.
Ohni je přiřazeno srdce a tenké střevo. Srdce je královským orgánem našeho těla a vládne mu jako malému státu. Úkolem ostatních orgánů je srdce chránit.
Srdce zaznamenává všechny poruchy i pozitivní vlivy, které působí v jiných orgánech. Odráží se i na jazyku, a proto má v čínské tradiční medicíně diagnóza podle jazyka tak velký význam. Stav srdce se zase odráží v obličeji a očích. Abychom dodali důraz svým slovům, klademe si ruku na srdce.
V srdci také sídlí šen, duchovní rozměr. Srdce má vliv na jasné myšlení a duševní potenciál. Láska, soucit, emoce, radost a smích patří elementu ohně. Lidé s vřelým srdcem, smyslem pro humor a vnitřním úsměvem vidí ve světě mnoho krásy a rozdávají štěstí ostatním.
-------------------------------------------------------
Lidé s vřelým srdcem jsou šťastní
-------------------------------------------------------
Poruchy energie srdce se projeví na spánku. Potíže s usínáním i špatný spánek jsou příznakem narušené energie srdce. Při usínání pomáhá pšeničný čaj nebo také příležitostně pšeničné pivo.
Největší útoky na srdce představují vedra a sucho Dlouhý pobyt v horku nebo ne´úměrná konzumace vysoušecích látek, jako je káva a nikotin, poškozují činnost orgánu a narušují rovnováhu. Výsledkem mohou být poruchy oběhového systému a srdeční činnosti. Protože do okruhu funkce ohně patří i tenké střevo, bývají při disharmonii časté průjmy a nadýmání.
Zde je třeba poznamenat, že všechny poruchy oběhového systému musí být vysvětleny především z medicínského hlediska, aby nedošlo k zanedbání nutné lékařské péče.
Odpovídající výživa může při funkčních (nikoliv organických) srdečních potížích představovat velkou pomoc a vést ke zlepšení stavu.
Tipy k posílení srdeční energie
Doporučení potraviny
Hořká chuť a její význam
Hořká chuť svádí energie dolů a povzbuzuje přeměnu. Hořké byliny stimulují tok žluče a příznivě ovlivňují trávení tuků. Velice rádi se po vydatném jídle napijeme hořkého digestivu (léku podporujícího trávení). Pomáhá i espreso.
Hořké chladné saláty jako čekanka nebo štěrbák pomáhají při náročné duševní práci a stresu, chladí žár v srdci a produkují šťávy. Srdeční činnost osvěží i hroznová nebo třešňová šťáva s vodou.
---------------------------------------------
Kávu jen v malém množství
---------------------------------------------
Teplá hořkost, jako například káva, černý čaj a cigarety, vysušuje, vede k nedostatku šťáv a žáru v srdci. Následkem je předčasná tvorba vrásek, špatná koncentrace, únava, nedostatečné prokrvení a osteoporóza. Káva by se měla pít jen v malém množství - pokud vůbec.
Zdroj:
Alternativní cesty ke zdraví
Dr.med. Horst Bielan
Heide A. Erlacherová
Dr.med. Raymund Pothmann